12 dolog, amit a szexterapeuták szeretnének, ha tudnál

A szex és szexualitás gyakran érzékeny téma, és sokan hajlamosak titkolni a problémáikat ezen a területen. Bár a terápiás beszélgetések már sokkal inkább elfogadottak és normálisak, a szexterápia még mindig tabu a legtöbb ember számára. Azonban a szexterápia gyakran képes segíteni olyan problémákon, amiket sokan nem is gondolnának, hogy kezelhetők. A szexterapeuták, akiket megkérdeztünk, a leggyakoribb aggodalmakat és hasznos tippeket osztották meg, hogy a lehető legjobban tudd kihasználni a szexterápiás folyamatokat.
1. A szexterápiában nem történnek "szexi" dolgok
Az egyik legnagyobb tévhit, hogy a szexterápia során szexuális aktusok zajlanak, vagy akár a terapeuta is részt vesz a kezelésben. Ez teljesen téves. Ahogy egy a szexuálpszichológus is mondja: "Még mindig nagyon is beszélgetésalapú terápia, ahol a fizikai intimitás nem a terapeuta részéről történik." Bár a szexterapeuta adhat neked házi feladatot is, hogy gyakorolj valamilyen intim technikát a párkapcsolatodban, ezek nem tartalmaznak semmilyen "szexuális" beavatkozást.
2. Nem kell hatalmas problémának lennie ahhoz, hogy elmenj szexterápiába
Nem szükséges, hogy szexuális diszfunkcióval vagy más súlyos problémával küzdj, hogy szexterápiára menj. Ahogy egy ismert szexterapeuta is mondja, a szexterápia segíthet olyan apró, de fontos dolgokban is, mint a szexuális önbizalom növelése, vagy a szexualitással kapcsolatos kérdések tisztázása. Akkor is érdemes elmenni, ha úgy érzed, hogy nincs "komoly problémád", de szeretnél többet tanulni a saját szexualitásodról.
3. Nincs miért szégyenkezni, ha szexuális diszfunkcióval küzdesz
A szexuális diszfunkciókkal – mint a fájdalmas közösülés, merevedési zavar vagy alacsony libidó – küzdő emberek gyakran szégyenkeznek és bűntudatot éreznek. Pedig fontos tudni, hogy ezek a problémák sokkal gyakoribbak, mint gondolnád. "A szexuális diszfunkció minden életkorú és nemű embert érint, és sokkal gyakoribb, mint azt bárki is sejtené" – mondja egy szakértő
4. Nem szükséges partner a szexterápiához
Még ha van is partnered, nem szükséges őt magaddal hozni. A szexterápia sokszor működhet úgy, mint a hagyományos egyéni beszélgetésterápia, csak szexuális tematikával. A szexuális önismeret, a testképzavarral való küzdelem, vagy akár a szexualitásod és nemi identitásod felfedezése is mind olyan témák, amikre a szexterápia nagy segítséget nyújthat.
5. Beszélhetsz más dolgokról is
Bár a szexuális problémák a fő fókusz, a szexterápiában nyugodtan beszélhetsz más, látszólag nem szexuális témákról is. A munkával kapcsolatos stressz, érzelmi problémák, párkapcsolati dinamika vagy éppen a személyes identitás mind hozzájárulhatnak a szexuális életedhez. "Gyakran beszélgetünk a mindennapi stresszkezelésről, érzelmi tapasztalatainkról és más tényezőkről, amelyek hatással vannak a szexuális életünkre" – mondja egy jártas szakember
6. A múltad hatással lehet a jelenlegi szexuális tapasztalataidra
A múltban átélt szexuális élmények, akár traumatikusak, akár pozitívak, nagy hatással lehetnek a jelenlegi szexuális életedre. A múltbéli tapasztalatok – beleértve a csalódásokat, fájdalmas élményeket vagy akár azokat a szexuális élményeket, amiket különösen jónak találtál – mind előkerülhetnek a szexterápiás üléseken.
7. A test és az elme szoros kapcsolatban állnak
A szexuális problémák gyakran nem csak testi okokból erednek, hanem szoros kapcsolatban állnak a mentális állapotunkkal is. "Ha valaki szégyenkezik a testével vagy a szexualitásával kapcsolatban, az fizikailag is hatással lehet a szexuális élményekre" – mondja az általunk megkérdezett terapeuta. A szexuális zavarok mögött álló mentális okok felfedezése kulcsfontosságú lehet a hosszú távú megoldásban.
8. Ha a mentális egészséged megöli a libidódat, nem vagy egyedül
A stressz, szorongás és depresszió komoly hatással lehet a szexuális vágyra és a szexuális élményre. "A mentális egészségi problémák hatására a libidó és az izgalom jelentősen csökkenhet" – mondja egy klinikai szakember. A pandémia után különösen sok ember küzd ezzel, mivel a társadalmi stressz és változások fokozzák a mentális terheket.
9. A különböző libidók gyakori probléma
Ha a partnered szexuális vágya nem egyezik a tiéddel, az gyakran problémát jelenthet. "Sokan szégyenkeznek, mert úgy érzik, hogy a libidó-különbség a kapcsolatuk vagy önmaguk gyengesége" – mondja egy ismert sexterapeuta. Azonban ez egy teljesen normális jelenség, amire megoldásokat találhattok, és nem biztos, hogy a kapcsolatotokat veszélyezteti.
10. A teljesítmény miatti szorongás is gyakori
Sokan hajlamosak túlságosan is aggodalmaskodni, hogy hogyan néznek ki szex közben, vagy hogy partnerük élvezi-e a dolgokat. "Ez a szorongás sokak számára akadályt jelenthet a szexuális élvezetben" – mondja egy szakértő. A szexterápia segíthet abban, hogy megértsd a szorongás hátterét és azokat a technikákat, amelyek segíthetnek a jelenben maradni.
11. A szexualitás felfedezése nem mindig csak a szexről szól
A szexterapeuták gyakran ösztönzik a klienseiket, hogy más módokon is felfedezzék szexualitásukat, például szexi irodalom olvasásával vagy szexuális fantáziák írásával. Az ilyen gyakorlatok segíthetnek kreatívan bővíteni a szexuális élmények palettáját, és mélyebb kapcsolatot kialakítani a szexualitással.
12. Amit félve mondanál, azt már biztosan hallották
Ne aggódj, hogy valami szégyenleteset mondasz. A szexterapeuták rengeteg különböző érdeklődést és problémát hallottak már, és biztos lehetsz benne, hogy amit elmondasz, nem lesz új számukra. "Minden, amit a klienseim mondtak nekem, már valaki más is mondott" – mondja egy ismert szexuálpszichológus.